Feature Races

September

Date Country Race Name Course Group  
Sat 1 IRE Flame Of Tara Group 3 Curragh Flame Of T
Sat 1 IRE Snow Fairy Group 3 Curragh Snow Fairy
Sat 1 IRE Round Tower Stakes Group 3 Curragh Round Towe
Sat 1 SA Spring Spree Stakes Turffontein G3
Sat 1 UK The Atalanta Stakes (class 1) SANDOWN PARK 3
Sat 1 UK The Solario Stakes (class 1) SANDOWN PARK 3
Sun 2 Canada Metro Pace Mohawk G1
Sun 2 Canada Canadian Pacing Trot Mohawk G1
Sun 2 Germany Longines Gr. Preis Von Baden Baden-Baden G1
Sun 2 Singapore Moonbeam Vase Kranji Singapore
Thu 6 UK The Bathwick Tyres Dick Poole Fillies' Stakes SALISBURY 3
Sat 8 UK The Sirenia Stakes (class 1) KEMPTON PARK 3
Sat 8 UK The September Stakes (class 1) KEMPTON PARK 3
Sat 8 UK The 32red Superior Mile (class 1) HAYDOCK PARK 3
Sat 8 UK The 32red Sprint Cup (class 1) HAYDOCK PARK 1
Sun 9 France Qatar Prix De Vermeille (arc Trials) Longchamp G1
Sun 9 Korea The 3rd Korea Sprint Seoul G?
Sun 9 Korea The 3rd Korea Cup Seoul G?
Tue 11 IRE Latrigue 4yo H'cap Hdle Grade B Listowel Latrigue 4
Wed 12 IRE Guinness Kerry National (h'cap Chase) Grade A Listowel Guinness K
Thu 13 IRE Ladbrokes H'cap Hdle Grade B Listowel Ladbrokes
Thu 13 UK The May Hill Stakes (class 1) DONCASTER 2
Thu 13 UK The Dfs Park Hill Stakes (class 1) DONCASTER 2
Fri 14 France Prix De Normandie/prix Des Elites Vincennes G1
Fri 14 UK The Flying Childers Stakes (class 1) DONCASTER 2
Fri 14 UK The Doncaster Cup (class 1) DONCASTER 2
Fri 14 UK The Japan Racing Association Sceptre Stakes (class 1) DONCASTER 3
Sat 15 IRE Kpmg Kilternan Stakes Group 3 Leopardstown KPMG Kilte
Sat 15 IRE Willis Towers Watson Golden Fleece Group 3 Leopardstown Willis Tow
Sat 15 IRE Clipper Logistics Solonoway Stakes Group 2 Leopardstown Clipper Lo
Sat 15 IRE Coolmore Matron Stakes Group 1 Leopardstown Coolmore M
Sat 15 IRE Qipco Irish Champion Stakes Group 1 Leopardstown QIPCO Iris
Sat 15 UK The William Hill St Leger Stakes (class 1) DONCASTER 1
Sat 15 UK The Champagne Stakes (class 1) DONCASTER 2
Sat 15 UK The Park Stakes (class 1) DONCASTER 2
Sun 16 Canada Maple Leaf Trot Mohawk G1
Sun 16 Canada Northen Dancer Turf Woodbine G1
Sun 16 Canada Ricoh Woodbine Mile Woodbine G1
Sun 16 IRE Derrinstown Stud Flying Five Stakes Group 2 Curragh Derrinstow
Sun 16 IRE Moyglare Stud Stakes Group 1 Curragh Moyglare S
Sun 16 IRE Palmerstown House St Leger Stakes Group 1 Curragh Palmerstow
Sun 16 IRE Goffs Vincent O'brien National Stakes Group 1 Curragh Goffs Vinc
Sun 16 IRE Moyglare Stud Blandford Stakes Group 2 Curragh Moyglare S
Sun 16 Korea The 12th Gyeongi Govenor's Cup Seoul G?
Mon 17 Canada Summer Stakes Woodbine G1
Mon 17 Canada Natalma Stakes Woodbine G1
Sat 22 IRE Cordell Lavarack Stakes Group 3 Gowran Park Cordell La
Sat 22 UK The Dubai Duty Free Mill Reef Stakes (class 1) NEWBURY 2
Sat 22 UK The Dubai International Airport World Trophy (class 1) NEWBURY 3
Sat 22 UK The Dubai Duty Free Legacy Cup (class 1) NEWBURY 3
Sat 22 UK The William Hill Ayr Gold Cup (heritage Handicap) (class 2) AYR Heritage
Sat 22 UK The William Hill Firth Of Clyde Stakes (class 1) AYR 3
Sun 23 Germany Preis Von Europa Cologne G1
Sun 23 Sweden Stockholm Cup Stockholm G1
Sun 23 Singapore El Dorado Classic Kranji Singapore
Sun 23 Singapore Raffles Cup Kranji Singapore
Thu 27 UK The Tattersalls Stakes (class 1) NEWMARKET 3
Fri 28 IRE Diamond Stakes Group 3 Dundalk Diamond St
Fri 28 UK The Princess Royal Ebf Stakes (class 1) NEWMARKET 3
Fri 28 UK The Shadwell Rockfel Stakes (class 1) NEWMARKET 2
Fri 28 UK The Shadwell Joel Stakes (class 1) NEWMARKET 2
Sat 29 SA Grand Heritage Vaal G2
Sat 29 SA Settlers Trophy Durbanville Listed
Sat 29 UK The Cambridgeshire (class 2 Heritage Handicap) NEWMARKET Heritage
Sat 29 UK The Juddmonte Middle Park Stakes (class 1) NEWMARKET 1
Sat 29 UK The Juddmonte Cheveley Park Stakes NEWMARKET 1
Sat 29 UK The Juddmonte Royal Lodge Stakes (class 1) NEWMARKET 2
Sun 30 IRE Cl & Mf Weld Park Stakes Group 3 Naas CL & MF We
Sun 30 IRE Renaissance Stakes Group 3 Naas Renaissanc
Sun 30 IRE Loughbrown Group 3 Naas Loughbrown
Sun 30 IRE Juddmonte Beresford Stakes Group 2 Naas Juddmonte
Sun 30 Japan Sprinters Stakes Nakayama G1